Polish Translation Of The Comics About Pd Slowo Wstepne

Przedmowa
Davis Guggenheim, nagrodzony przez Akademię reżyser filmu dokumentalnego „An Inconvenient Truth” ("Niewygodna prawda")

Jako reżyser i producent zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych projektów, znajduję się po obu stronach wojny, która szaleje wokół praw autorskich i domeny publicznej. W moim ostatnim filmie, " An Inconvenient Truth ", mieliśmy okropny okres czyszczenia materiałów wszelkiego rodzaju. Proste wyszukiwanie źródła i statusu materiału archiwalnego niemal rzuciło moją produkcję na kolana. Musieliśmy się zmierzyć z pilnymi i stresującymi pytaniami: Kto jest właścicielem tego? Czy ktoś, kto myśli że jest właścicielem tego, zaskarży mnie do sądu? Chociaż uznano, że to przeszło do domeny publicznej dziesięć lat temu, czy jest możliwość, że ktoś może to zakwestionować? Czy prawnicy, firmy produkcyjne i studio zaakceptują mój starannie opracowany wniosek i pozwolą mi na wykorzystanie tego w filmie? Straciłem wiele ujęć i sekwencji ponieważ nie byłem w stanie odpowiedzieć na te pytania.
Najgorszy przykład tego co się stało, miał miejsce gdy robiłem film " The First Year", dokument, który podążał za pięcioma nauczycielami w trakcie ich zdradzieckiego pierwszego roku nauczania w szkole publicznej. W klimatycznej scenie, jeden z nauczycieli, który po raz pierwszy zabrał dzieci na wycieczkę, słucha utworu "Stairway to Heaven" Led Zeppelin. Kiedy mówi swoim dzieciom: "To jest największa piosenka, jaką kiedykolwiek napisano" i podkręca głośność w swoim wypożyczonym vanie, jest to zarazem zabawne i tragiczne. Jest bardzo podekscytowany, bo po raz pierwszy otworzył się przed swoimi uczniami. A oni są po prostu znudzeni. Wszystko w filmie prowadzi aż do tej chwili i kiedy widzowie oglądają tę scenę, jednocześnie śmieją się i płaczą, ponieważ jest to wzruszające i tragiczne zarazem. Ale większość widzów nie zobaczyła tej sceny. Na DVD, które jest ciągle w sprzedaży, ta scena została pominięta, bo nie byłem w stanie załatwić praw do "Stairway to Heaven". Dzięki archaicznym lukom prawnym, mogłem wykorzystać tę piosenkę na pokazach festiwalowych i w PBS, ale kiedy przyszło do dowolnego użycia komercyjnego nie wolno było z niej korzystać. Nie dlatego, że nie mogłem sobie pozwolić na licencję do piosenki, ale ponieważ nigdzie nie mogłem znaleźć posiadaczy praw lub ich przedstawicieli (których jest wielu, co jest kolejną smutną historią).
Dziesięć lat temu, mógłbym użyć piosenki, powołując się na dozwolony użytek. Obecnie, prawnicy dystrybutorów obawiają się możliwości, tylko możliwości, roszczenia przeciw filmowi. Problemy są dwojakie. Pierwszym jest kurczenie się świata dozwolonego użytku w efekcie interpretacji głównego nurtu środowiska prawników. W praktyce oznacza to, że teraz, kiedy wyciągam moją kamerę i patrzę przez jej obiektyw, widzę coraz mniej i mniej tego co jest wolne do użycia: czy muszę usunąć tę puszkę sody, ten plakat, tamten samochód lub wieżowiec? Co się stanie z naszą kulturą, gdy niektórzy będą mogli zapłacić, a inne nie? Inną kłopotliwą rzeczą jest niepewność tego wszystkiego. Nawet większość ekspertów prawnych, którzy pracują nad tym zagadnieniem, musi rzucać kostką przy próbie interpretacji gdzie obecnie przebiega granica dozwolonego użytku. Mogą ci się trząść ręce kiedy proponujemy nawet najlepiej uzasadnione interpretacje błędów i zaniechań prawników. Prawda jest taka, że większość z nas po prostu nie wie. A ta niewiedza oznacza, że wygrywają najbardziej rygorystyczne interpretacje. Żaden odpowiedzialny prawnik nie chce narazić swojego klienta na możliwość pozwu, nawet jeśli jest na to minimalna szansa. I tak, wspaniałe chwile magii są wycinane z filmów – prostych i głębokich. To nie powinno się dziać.
Creative Commons pomaga artystom, którzy chcą chronić swoje prace i wyraźnie zdefiniować, w jaki sposób chcą się dzielić swoją pracą . I ten wspaniały, zabawny i mądry komiks czyni to bardzo złożone zagadnienie prostym do zrozumienia dla ludzi takich jak ja. Trzymam egzemplarz tej książeczki w moim biurku, na okazję, kiedy się pogubię.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License